דק עץ

דקים / דק עץ

אחד הדברים הקסומים ביותר בימינו זה התרגעות בגינה מלבלבת ופורחת בינות עצים וצמחים מטפסים על גבי כר דשא נעים ורך. עם זאת, כולנו מכירים את התחושה המעקצצת של הדשא שדוקר את הקרסוליים ואת מנעד החרקים המתעופפים שמותירים סימנים אדומים ומגרדים. מי שנרתע ממגע זה ומחפש תחליף הולם ודקורטיבי לגינה שלו – דק עץ הינו הפתרון האידיאלי עבורו. כאשר ניגשים לבחור את סוג העץ והצבע, ישנם מספר פרמטרים ועקרונות חשובים שיש לקחת בחשבון.

מחירים מפתיעים

רבים חושבים שעלות התקנת הדק היא גבוהה ולא בהישג ידם. יחד עם זאת, ישנם מספר גורמים בהם ניתן לשלוט אשר יקטינו באופן משמעותי את עלות הבנייה. ראשית, בניית דק חוסכת בכל העלויות שדשא צורך, כדוגמת מים, גינון ואדמה. יתרה על כן, ניתן לבחור סוג עץ זול ויציב יחסית המאפשר את האלגנטיות הנלווית לבניית הדק במחיר נוח לכל כיס. בנוסף, מועד התקנת הדק ישפיע גם הוא על מחיר העבודה. בתקופת האביב עולה הביקוש לדקים ובהתאם לזאת גם המחיר ולכן ניתן להזמין עבודה גם בחודשים מבוקשים פחות ובכך להימנע מהתייקרות המחיר.

סוגים עצים רבים ומגוונים

קיימים סוגים רבים של עצים שמשמשים לבניית דקים ומיובאים ממדינות שונות. דקים טבעיים שונים זה מזה בתכונותיהם החיצוניות והפיזיות וכן ביתרונות ובחסרונות של כל סוג. בישראל, נפוצים דקים מסוגים שונים. ראשית, דק העשוי עץ אורן נפוץ במיוחד ומיובא מפינלנד ורוסיה. זהו העץ המקובל ביותר לבנייה, והיותו רך מאפשר עיבוד קל ומחיר נוח. דק איפאה לעומת זאת, מגיע אלינו מברזיל ודרום אמריקה. זהו עץ מבוקש מאוד בשל צבעו ומראהו היוקרתי. איפאה הוא עץ קשה, עמיד ויקר יותר מעץ האורן. סוג נוסף הוא עץ האירוקו- זהו עץ טרופי שעלה ארצה מדרום אמריקה. עץ זה ידוע בעמידותו הגבוהה לנזקי מזג האוויר ובעל מראה אחיד והומוגני.

מראה אלגנטי וגימור חלק

בין העצים השונים יש כמובן הבדל גם במראה. ישנם דקים בהם ניתן לראות את סיבי העץ ופיתוחיו ולעומתם ישנם דקים חלקים ואחידים. ניתן לצבוע דקים בהירים בשמן בעל תכונות אטומיות על מנת להבליט את הפיתוחים שבעץ ולשוות להם מראה טבעי למשטח. כמו כן, ניתן גם לצבוע את הדק בצבעו הטבעי של העץ ממנו נוצר ובכך לשמור על הגוון העצי המקורי שלו.