גדר עץ

גדרות עץ

גדרות מעץ הינם אלמנט מבוקש בעיקר לחלל הגינה או החצר שלנו. בדרך כלל, בנייה של גדר עץ רגילה לא תחייב אישור ורישויים, אולם בהתאם ליישום התקנות החדשות, האישור יהיה מותנה במדיניות של כל וועדה של הרשות המקומית. על כן, ההמלצה, לפני בניית גדרות עץ, לבדוק אילו תקנות תקפות באותו אזור. בכל מקרה, חשוב להבין שהאחריות על היתר הבנייה עבור גדר העץ שלכם תוטל על בעלי הגינה ולא על האדם שבונה את הגדר.

סוגי עצים לגדרות עץ

עץ אורן – האורן נחשב לעץ נפוץ ביותר לבנייה של גדרות לגינה. הוא זול באופן יחסי מיתר העצים ולכן יש בו שימוש רב. לאורן יש נראות כפרית וחמימה, הוא יגיע בצבע לבן וניתן לצבוע אותו בכל גוון בהתאם לטעם האישי. למרות שלא חייבים, מומלץ לעבוד עם עץ שעבר חיטוי נגד מזיקים, בפרט אם יש לגדר מגע עם אדמה פורייה. אפשר לזהות אם העץ מחוטא לפי הגוון הירקרק שעליו.

עץ איפאה – האיפאה נחשב לאקסקלוסיבי ועמיד יותר, העלות שלו הרבה יותר גבוהה מהאורן. הוא בעל מראה אחיד להבדיל מעץ האורן וכמעט שלא ניתן יהיה למצוא בו סדקים.

גדר מעץ סינתטי – עץ סינתטי הינו תערובת מלאכותית של שבבים של עץ בשילוב חומרי פלסטיק. נחשב לעמיד ולא צורך תחזוקה.

דגשים חשובים בתהליך בניית גדר עץ

חיפוי דו צדדי – בטרם מתחילים להקים את הגדר כדאי לשקול חיפוי של הגדר משני הצדדים. מדובר אמנם במשהו שמייקר את העבודה, אולם עמודים חשופים מצדו האחד של הגדר יכולים לפגוע בנראות הכללית של הגדר.

קווים ישרים – חשוב לדאוג לקווים מקבילים בזמן הקמת הגדר שהלוחות יוצבו בצורה ישרה ויציבה.

מרווחים בין לוחות העץ – כדאי להתייעץ עם איש מקצוע בקשר למרווחים הרצויים בין הלוחות מעץ. סוגי עץ מסוימים עלולים להתכווץ ולהתרחב בהתאם לשינוי האקלים ולכן רצוי להותיר מרווח קטן בין הלוחות. מאידך, כדי להסתיר את הגינה מהעוברים והשווים לא כדאי שהמרווחים יהיו גדולים יתר על המידה. חשוב לבחון את הדברים מבעוד מעוד.